Dnes je úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín.   | 
Parciální trolejbusy v Jihlavě Tisk E-mail

    Parciální trolejbusy v Jihlavě

    Projekt řeší další rozšíření a rozvoj bezemisní trolejbusové dopravy v Jihlavě.
  
    V rámci projektu bude pořízeno 7 nových dvounápravových nízkopodlažních třídveřových parciálních trolejbusů určených pro provoz v městské hromadné dopravě osob. Jejich nasazení bude možné na všech linkách osazených trolejovým vedením. Konstrukce parciálního trolejbusu dále umožňuje jeho odpojení od trolejí a následný provoz vozidla na elektrický pohon prostřednictvím zabudovaných trakčních baterií až na vzdálenost 12 km. Po návratu vozidla do úseku osazeného trolejovým vedením dojde k napojení vozidla zpět k trolejovému vedení a vozidlo dále pokračuje v jízdě na lince ve standardním režimu. Jeho schopnost pohybu pouze prostřednictvím trakčních baterií však možnosti využití těchto vozidel, oproti běžným, velmi rozšiřuje (mimo míst bez trolejového vedení je schopen pohybu i při výlukách, objezdech dopravních nehod apod.).

    V první fázi se počítá s nasazením parciálních trolejbusů zejména na připravovaném prodloužení linky „C“ k obchodní a rekreační zóně podél ulice Romana Havelky.

    Ve druhé fázi se počítá s nasazením nových parciálních trolejbusů v severní části města po napojení lokality Bedřichov a průmyslové zóny na trolejovou síť (trasa Kaufland – Bedřichov – Bosch) v rámci projektu „Rozšíření trolejbusové dopravy Jihlava – sever“. Spuštění provozu nové trolejbusové trati se předpokládá ve druhé polovině roku 2022. V současné době je tato část města z důvodu chybějící infrastruktury pro trolejbusový provoz obsluhována výlučně autobusy se spalovacími motory.

    Nasazení parciálních trolejbusů následně umožní využití bezemisní dopravní obslužnosti MHD i pro části města Pávov, Červený Kříž a Antonínův Důl.
 
    Ze strany ministerstva pro místní rozvoj je prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu EU podporován nákup bezemisních vozidel s podporou ve výši 85 % uznatelných nákladů. Ve výběrovém řízení na dodávku parciálních trolejbusů uspěla společnost Škoda Electric s.r.o., celková cena za 7 vozů činí 96,5 mil. Kč bez DPH. Dodávka a nasazení vozů do provozu MHD je plánováno koncem září 2020.
Další >
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.  Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Vytvořeno 2006, RPweb@volny.cz