Dnes je středa 23. září 2020, svátek má Berta.   | 
Ekologická veřejná doprava v Jihlavě Tisk E-mail

Ekologická veřejná doprava v Jihlavě

Jedním z důležitých parametrů MHD jsou kvalitní bezbariérová vozidla, kterými jsou cestující přepravováni. Ze strany ministerstva pro místní rozvoj je prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu EU podporován nákup nízkoemisních a bezemisních vozidel s podporou ve výši 85 % uznatelných nákladů. Do těchto kategorií patří autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn a trolejbusy.
Před realizací projektu disponoval dopravní podnik ještě autobusy s pohonem dieselovými motory normy Euro 3 a dokonce autobusy, které nebyly bezbariérové (mají schody). Z toho důvodu byla v roce 2016 zpracována studie proveditelnosti čerpání evropských dotací na nákup vozů MHD. Projekt nám vypracovala Regionální rozvojová agentura Vysočiny. V červenci 2016 byla podána žádost o dotaci, projekt byl úspěšně vyhodnocen, ale pro nedostatek finančních zdrojů byl v únoru 2017 poskytovatelem dotace zařazen mezi náhradní projekty. V dubnu 2019 po navýšení alokace této výzvy byl projekt vybrán k financování.
Cílem projektu je nákup 5 nízkoemisních autobusů s pohonem na CNG (stlačený zemní plyn) a 3 bezemisních drážních vozidel - trolejbusů. Pořízené bezbariérové vozy budou zajíždět k železničním uzlům a budou součástí plánovaného systému integrované dopravy kraje Vysočina.
Dodavatelem autobusů se stala společnosti Solaris Bus spol. Coach S.A. z Polska, 5 vozů bylo dodáno za 31 mil. Kč bez DPH v červenci 2020. Dodavatel trolejbusů je společnost Škoda Electric s.r.o., 3 vozy v ceně 32 mil. Kč byly dodány a uvedeny do provozu v srpnu 2020.  


< Předch.   Další >
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.  Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Vytvořeno 2006, RPweb@volny.cz